Lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

a ja mam coś z innej beczki: historia z dreszczykiem z 89 roku…
kontrwywiad wojskowy powiesił swojego współpracownika

3 Likes

Ale to jest dobre, dzięki!

„kłamstwo musi być wiarygodne i prawdopodobne, a prawda nie”

3 Likes

Rozmawiałem z kuzynką wczoraj.

Mieszka w Kaliningradzie, jej mąż jest wojskowym oficerem w bazie.

Powiedziała, że benzyna jest u nich za 1$. Wyżywić się Kaliningrad może, bo zasiali tyle pól i działek, że nie ma komu tego wszystkiego oporządzić.

Kuzynka robi akurat remont domu teraz i mówi, że ludzie po blokadzie przez Litwę tranzytu rzucili się na cement itd. i jej się nie spina budżet remontu.

Ciocia akurat jest prostą osobą, ale już 3 lata temu wiedziała do czego to zmierza. Kupiła pod Kaliningradem 2 ha ziemi i zasadziła ziemniaki, bo czuła nosem, że to będzie dobry biznes.

9 Likes

Ciekawe są te wizje futurologów z przed lat, książka napisana w latach 80’ i nadal autor żył przekonaniem, że już niebawem będziemy zamieszkiwać dna oceanów. Jerzy mam nadzieję że przesłuchałeś tę książkę, jest tam dużo przemyśleń na temat masowego konsumpcjonizmu, nowoczesnych środków transportu, komunikacji i jego wpływu na tkankę społeczną.

Od siebie dodam bardzo ciekawą książeczkę napisaną w latach dziewięćdziesiątych.

The Sovereign Individual: How to Survive and Thrive during the Collapse of the Welfare State

Bardzo trafne przewidywania i analogie, opis upadku państw narodowych niczym upadek KK po szczycie władzy w XV wieku, powstanie terytoriów korporacyjnych czy państw-miast, decentralizacja finansów itd.

3 Likes

przeciez nie ma zadnej decentralizacji finansow. Wielkie zyjace w zaciszu organizacje dysponuja kapitalkem wiekszym niz budzety panstw. Vide Blackrock.

Na co organizacji Blackrock banki centralne, ktore nie robia tego co chce organizacja?

2 Likes

A to zależy gdzie żurawia zapuścisz. Ani banki ani KAS nie widzą rozliczeń idących poza SWIFTem i poza JPK co nie znaczy że ich nie ma.

4 Likes

Tylko że Blackrock w dniu ataku na funta się wyhustal. W jakimś stanie w USa złożyli papiry upadłościowe. Tak tylko żeby dłużnikom hajsu nie oddać no ale jednak

3 Likes


Takie dowcipy na 2 stronie, że niby ukryta, hue hue hue, i że niby niewiele o niej wiemy hue hue hue.

5 Likes

dodruk z definicji ukrywany jest przed jego ofiarami.
W XIX wieku istniało co prawda prawo nakazujące amerykańskiemu rządowi federalnemu przed każdorazową emisją papierków uzyskiwać na ową emisję zgodę kongresu ale bardzo szybko zlikwidowano te wymagania. Od tej pory dodruk walut odbywa się w ciszy.

w tłumaczeniu z chińskiego: żeby działało potrzebna jest cisza.

Kiedy pisze to Chińczyk czyli potomek wynalazcy “pieniądza lekkiego” nabiera to innego posmaczku. Chiński “pieniądz lekki” pojawił się około jednego wieku przed Chrystusem. “Pieniądz lekki” był skórką z jelenia malowaną na polecenie cesarza.

Malowana skórka z jelenia o powierzchni jednej chińskiej stopy kwadratowej “wymieniana” była przez cesarza na 40k miedziaków. Ponieważ rzecz działa się ponad 2k lat temu nie zachowały się zapisy czy malowane skórki jelenia były konwertowalnymi świadectwami depozytowymi, zaświadczeniami o opłaceniu podatków czy zwyklym wymuszeniem.

3 Likes

Skórką od cysorza malowaną dla jelenia^^

6 Likes

Tak skutecznie, że poszczególne M podają na stronach NBP - jakość konspiracji państwowa.

2 Likes

W tym szaleństwie jest metoda. Ostatnio kapitan&co wybitnie stara się udowodnić swoją niekompetencję na każdym możliwym polu. W morzu kłamstw i kompromitacji, twarde dane o M, nawet gdyby były najrzetelniej zaraportowane, wpadną u poddanych do szufladki z bajkami.

Skoro twierdzą, że drukują to na peeewno nie drukują^^

3 Likes

jakies propozycje fizyki i chemii dla 5 latki ?

2 Likes

nie podają jak te M liczą. A konkretnie nie podają które rodzaje kwitów nie wchodzą do M oraz nie podają ilości kwitów które w bilansach pominęli ale trzymają je w piwnicy.

N.p. wiemy że repo i reverse repo o terminie wykupu >2 lat nie wchodzą do bilansu NBP: nie istnieją ani w raportach dotyczących “M” ani w księgach.
I oczywiście nie jest to podwójna księgowość, a skąd.

3 Likes

Podwójną prowadzą na innym piętrze.

Pytanie po co :smiley:
Fizyka Newtonowska jest super-intuicyjna dla kumatego dzieciaka, więc zanim będzie miała lekcje w szkole, to powinna już nieźle rozumieć o co w tym chodzi. Dalej już trzeba się tylko nauczyć jak opisywać rzeczywistość wzorami.
Natomiast jeśli ta pierwsza część nie przyjdzie jej ze zwyczajnej obserwacji świata, to po prostu będziesz narzucał dziecku coś, w czym sięnie odnajdzie.

1 Like

Ba - jest wystarczająco dobra dla lotów w kosmos. Tylko nie ma możliwości opisania w niej elektromagnetyzmu. A co za tym idzie czegokolwiek o dzisiejszej technologii (co dla pewnych odległości na jakie obecnie latają graty stanowi problemik). Dzieciom się oczywiście coś tam bredzi o ogólnie fałszywym prawie coulomba i elektro/magneto statyce, no ale to tylko dlatego, że dynamika wymaga umiejętności liczenia.

Nie wzorami, a wyobraźnią konstruujemy wzory^^
Właśnie dlatego ai jest w pętli, że musiałby istnieć wystarczająco dobry proces wnioskowania o stanie układu dla rozwiązywania danego problemu aby sama odnajdywała analogie dla procesów. Kłopot w tym, że wraz z rosnącą precyzją oczekiwanych na wyjściu jest coraz większa specjacja procesów. No i ten numer może się nie udać, a wtedy wszelkie marzenia o gi idą się kochać.

Istotnie. Trzeba macać wszystkie kierunki, aż samo gdzieś powędruje. Wystarczy otworzyć drzwi i pokazać coś ciekawego za każdymi.

6 Likes
4 Likes

Mersi vielmol.

2 Likes

Dobra. Nie doczytałem do końca Ayn Rand Atlas Shrugged… Ale, może późno, zorientowałem się, że czytam jakieś bolszewizmy. Akurat że książka jest infantylna mocno to się szybko zorientowałem, ale chciałem przeczytać do końca, żeby sprawdzić. Nie dotrwałem…

3 Likes