Przygotowania do kryzysu

Rynek. Pozycjonowali się że mają prąd i chłodzenie. Kto im broni przelicytować?

2 Likes

Prawdopodobnie “przelicytują” decyzją biurwy, że tak nie wolno… bo w interesie państwa… i co tam jeszcze wymyślą.

3 Likes

naczalstwo z brukselskiego hauptoberbiurwenamtu dzisiaj zdecydowało ze spalinowe pojazdy sa od 2035 haram i tylko PL sie stawiala.

jak to jest - ten przemysl motoryzacyjny w DE FR tak sobie popuscil…
Chyba ze oni wiedza ze uchwalic hauptoberbiurwenamt moze teczowy czwartek inkluzywna sobote i trans-poniedzialek…

2 Likes

Spalinowe jeżdżące na “paliwie syntetycznym” będą jednakże w porządku, chyba tu jest klucz i nowy paśnik. Przy okazji plebsu nie będzie stać na jeżdżenie, więc kilka wróbli jednym kamieniem.

2 Likes

Wszystkim zaangażowanym. Całe rozpoznanie ZSU na szczeblu taktycznym to DJI i Autel.

Plebsu nie będzie stać na biurwę, ale na sznur starczy.

2 Likes

Dali się potulnie zamknąć na dwa lata w aresztach domowych, to za parę lat na pewno tego sznura użyją - ale na sobie chyba.
A poza tym przeciętny przedstawiciel ludu daje się łatwo przekonać, że miejscowa biurwa jest dobra i o lud dba, a to tylko ta zła łunia narzuca. Jeździć nie będą, ale dostaną 16 emeryturę z dodruku i bilet na autobus.

4 Likes

Czy jesteś tego pewien? Co do autobusu to mam wielkieee wątpliwości, bo bilet to tak, w jedną stronę.

4 Likes

Wszystko już było.

4 Likes

Chodzi o paliwo regenerowalne?
Robiłem to w R&D - tak jak niemce planowały to zapomnij.

1 Like

Kilka innych głosów i rozwiązań na papier

2 Likes

Nie wiem, o które chodzi, nie zaglądałem do tych zapisów jakoś dokładniej - coś tam się w razie czego pozmienia tak, żeby było dobrze dla tych, dla których ma być dobrze, w przód, lub wstecz, wedle uznania. Szkoda mi czasu na śledzenie tego i ekscytowanie się na tym etapie.

2 Likes

Ale dlaczego nie reakcja Sabatiera?
CO2 + 4H2 → CH4 + 2H2O
Bo wiecie co się udało osiągnąć?
Z nowymi katalizatorami i projektami reaktorów można wytwarzać nie tylko metan, ale też etylen… w 2017 roku, gdzie ogłoszono, że po raz pierwszy uzyskano selektywność takiej reakcji do lekkich olfein, po dwóch latach przedstawiono metodę syntezy mieszaniny etylenu i etanolu w warunkach zbliżonych do normalnych i zaledwie kilka miesięcy później w kolejnej publikacji przedstawiono metodę prawie całkowicie selektywnej syntezy etylenu.

2 Likes

a ile MWh na tone produktu ?

1 Like

Tona etylenu to 35 714 moli, na co potrzeba 142,85 kg wodoru, czyli 7 143 kWh.

1 Like

*k gdzie k = rzeczywistość (“tarcie”).

2 Likes

to teoretyczne rozwazania a ile procent sprawniosc procesu wynosi? Ile kosztuja katalizatory etc.?
Czy to nie jest jakis smaczek tybu bron termojadrowa i arsenal strategiczny US Air Force na ICBM Minuteman?

Bo wiesz oni tam osiagneli perfekcje prawie - zmniejszyli mase glowicy i wiecej mozna upchac do postboostera przede wszystkim wabikow i glowic pozorowanych etc. Wszystko fajnie ale…

Glowice te wymagaja inicjatora kiurowo- polonowego oraz uzupelniania gazowego trytu. Problem w tym ze tryt ma okres rozpadu 12,33 lata i nie dosc ze trzeba go uzupelniac to produkt jego rozpadu silnie absorbuje neutrony wiec glowice trzeba z pocisku wyjac i wymienic…a to kosztuje. No i inicjator kiurowo polonowy takze bo kiur ma wysoka reaktywnosc a glowic nie daje sie w silosie przechowac w stanie hermetycznym - i z czasem inicjator pokrywa sie tlenkami…trzeba wyjac i wymienic . A to tez kosztuje. Wiec dochodzimy do absurdow ze owszem mamy ale ile w stanie operacyjnym?

Tu pewnie pokazano to jako demonstrator technologii. Gdybysmy mieli duzo bardzo taniej energii…

2 Likes

Te liczby powyżej to przy obecnie występującej w prawdziwym świecie, wydajnej elektrolizie, a jest to 50 kWh/kg. Owszem autorzy linkowanych prac twierdzą, że przy bezpośredniej syntezie straty są mniejsze, ale ja patrzyłem na to co jest. Czyli 50 kWh/kg.

Na razie nie ma całościowych wyliczeń. Generalnie jeszcze 2 lata temu przy wrzuceniu w różne wyszukiwarki zapytania w różnych językach „Jak produkować plastiki, paliwa i wszystko inne bez ropy naftowej? ” ciągle jako rezultat wychodziły odpowiedzi o bakteriach. A teraz jest to coś… zakładam, że tam gdzie się nadwyżki z produkcji prądu z OZE pojawiają, a nie ma innej możliwości ich wykorzystania, to i znajdzie się sposób, aby je jednak skutecznie wykorzystać.

Mi się kiedyś roiło, że możnaby wypalać wapno dla zdobycia CO2 i wtedy

  • wapień z kamieniołomu trafia do pieca elektrycznego,
  • skąd wylatujący CO2 jest w całości wyłapywany i
  • kierowany do reaktora, w którym
  • ulepszoną reakcją Sabatiera jest produkowany etylen

Na każdą tonę wyprodukowanego etylenu potrzeba 7,16 tony wapienia, 1,3 tony wody i około 12 MWh energii elektrycznej.
A do tego jeszcze wynikiem byłoby 4 tony wapna palonego i 1,82 tony tlenu.
Oraz jak by pomyśleć o ewentualnej polimeryzacji etylenu, która raczej by specjalnie nie zwiększała potrzeb energetycznych, to produktem końcowym byłaby tona polietylenu.
Hmmm :thinking:

1 Like

to byśmy nie mieli potrzeby się zastanawiać^^

3 Likes

“AI systems like ChatGPT could impact 300 million full-time jobs worldwide, with administrative and legal roles some of the most at risk, Goldman Sachs report says”

4 Likes

W skrócie - biurokraci, wasza robota jest tak potrzebna, że zastąpi was toster^^

9 Likes