W co gra Rosja czyli nawalanka na Ukrainie

tak sobie skojarzylem wlasnie… to te subskrypcje na grzanie foteli w BMW to Twoja sprawka?

1 Like

ja tam jestem maciupeńki i wszystkiego się wyprę :slight_smile:

IVI - In Vehicle Infotainment. W BMW klasy premium, brzdące czy inny szef muszą mieć co robić. Więc pakowaliśmy im tam komputery w każdym zagłówku i dodatkowo jeden komputer w Clustr-rze. Czyli jeden samochód miał 3 komputery z moim softem.

Pamiętam jak Daimler próbował zrobić w Clusterze niezłe bajery. Takie jak na przykład - wysiadasz z samochodu, a na monitorze ci się wyświetla cały samochód odwzorowany w 3D (czy światła są włączone, które drzwi otwarte itd.) plus do tego imersja, czyli taki widok samochodu w całym środowisku, bo obraz z 9 kamerek dookoła był mapowany na cały samochód, więc nie musiałeś patrzeć przez okno, bo ci samochód na monitorze pokazywał jakie jest otoczenie :slight_smile: takie bzdury za jakie frajerzy się biją. Daimler w tamtym momencie jak nam pokazał swoją aplikację, to go wyśmialiśmy, bo się okazało, że model 3D samochodu był wzięty prosto z CADa czy innego softu i wepchany w Cluster. Nie było podstawowych optymalizacji, z którymi każda gra sobie radzi. Jak renderujesz samochód z przodu, to nie ma sensu renderować rury wydechowej, której nie widać, a cykle na GPU lecą :slight_smile: My oferowaliśmy SoC - system on a chip, a nie desktopowe GPU, więc nie było takiej mocy, ale klient nie rozumiał. Swoją drogą ten soft od Daimlera używał biblioteki, która została napisana przez Boscha jakieś 15 lat temu. Ta biblioteka była licencjonowana i płatna. Taką samą bibliotekę student Politechniki napisze w 3 miesiące na praktykach. Ale Daimler płacił Boschowi grubą kasę za to - kto bogatemu zabroni?

4 Likes

no nie wiem, producenci czołgów uznali, że to świetny pomysł, nawet bez wysiadania :wink:
merkava to juz ma, niedlugo reszta zrobi to samo

4 Likes

Jakoś z 8 lat temu jeżdżąc po Shanghaiu miałem okazję poobserować taki “vehicle system of spatial orientation” w ichnich autach… nawet niegłupie to było.

1 Like

w osobowkach to moze przydatne, Medyk w innym wątku pisał ze zrezygnowal z czujnikow parkowania na przyklad. Ale pomyśl o TIRze. Cofanie z naczepą to z taką zabawką inna bajka zupełnie.

2 Likes

Masz obrqzy z kamer to po co czujniki parkowania?

A kiedys w Mazdzie ichnia rozdzielczosc…wjechalem na pelnej murwie xofajac w calowego preta zbrojeniowego.

W manualu stalo jak byk ze przedmioty o srednicy mniejszej niz 30mm…

3 Likes

kamery potrafią być zapaćkane błotem.

2 Likes

Czyscisz je chyba regularnie co?

2 Likes

Załóż sobie vr i spróbuj łazić na kamerę ze szpiegofonu - od razu zrozumiesz^^

Przepchnąłem kiedyś działo przed fortem^^
Idealnie trafiło mi w hak.

Regularnie je paćkam - i tak cofam na lusterka boczne.
Bo innych nie mam, a na pozostałe problemy jest hak, zderzak…
Więc jak hipotetycznie^^ ktoś zaparkuje za mną wózek na zakupy tak że go nie widzę w lusterkach to dopiero jak poczuję że obciążenie rośnie zacznę się zastanawiać czy mam powietrze w kołach^^
Oczywiście takie zdarzenie jest hipotetyczne i właśnie je zmyśliłem, bo oczywiście patrzę czy nikt za mną nie stanął czymś małym i naaapeeewno nigdy zaspany się nie zdziwiłem, że ktoś śmiał zastawić^^

1 Like
1 Like

Czy aby na pewno Azja kupuje po spocie? Nikt tam im żadnych rabatów nie daje?

1 Like

@3r3 Waćpan wielce szanowny widział choć jeden egzemplarz T12 Armata tam? Pierwsza gwardyjska wciąż w Brzesku. Może Kacapia jednak gra na ceny surowców, dobre jednostki bojowe kryjąc na powazne starcie?

1 Like

Tysiąc lat historii familli to walka z Germańcem. Sojusze też były, kanieczna. Nawet tytuły byli dali. Ruscy też, symetrysta. Ale wciąż uważam, że zagrożeniem dla nas jest zachód.

3 Likes

@3r3 pisałem, zanim się reszta wpisów pojawili. Nie mogę teraz znaleźć, do czego nawiązywałem.

1 Like

Wojny nie ma to sprzęt w koszarach.
Jest operacja specjalna i wysłano milicję żeby aresztować buntowników opuszczających sovieta^^

Raczej głupota - niezależnie od kierunku z jakiego płynie.

1 Like

Takie tam oczywiste oczywistości znalazłem, to się dzielę. Może ktoś coś wyciągnie wartościowego:

1 Like

Ach… Pani Wielomska… hmmm

3 Likes

Propagandę z Kremla raczej tu znamy. Nie żeby była całkiem kłamliwa bo by nie chwyciła. No ale szanujmy się^^

3 Likes

Nie wiem do czego pijecie. Domyślam się, że ma za uszkami coś?

Mnie bardziej interesuje los ludzi w centralnej Europie i pod tym kątem polecam. Kto gada to drugorzędna sprawa.

1 Like

Nic za uszami nie ma - jest czystą tubą kremlowską.

To porozmawiaj z tymi ludźmi, żeby na przykład się kształcili i wzięli za prawdziwą robotę jak Chińczycy^^

2 Likes